Yummy: Most Expensive Meals In The World

When we live in a world of haves and have-nots, stories like this can always feel a bit grim. You know, stories about luxurious foods that cost more than the average person earns in a month. It’s a dreadful state of affairs and only helps to perpetuate the idea that those with all the money don’t have a clue how to spend it properly. Anyway, I digress. You are here because you want to read about quality food items.

Well, the world knows how to price its luxury foods. Want some examples? Here are a few grotesquely priced delights.

Vanilla Flower

I know what you are thinking – but you have lots of vanilla ice cream in the freezer. At around $4,000 per pound, vanilla costs a huge amount. It only blooms for a few hours in a year, and does not leave much by way of pollination.

Vanilla itself is a very expensive product – the idea that you can get it so easily is quite a surprise given the cost of it per pound in its purest form.

Almas Caviar

A classic of the ‘it cost how much!?’ food world, Almas caviar is horrendously expensive. You would be paying as much as $25,000 for this kind of caviar. It’s needle in a haystack stuff to find it, even in its native Iran. The fact it comes in a 24-karat gold tin lets you know just how ridiculous the world has gone when it comes to how we spend.

White Truffles

At not far off seven grand for a kilogram of white truffles, these outrageous foods are one of the most expensive in the world. They are used in the highest quality of fishes, and only tiny amounts will be used such is their rarity, cost and, most importantly, quality.

It’s one of those foods that, you may be surprised to know, I have never tried. Apparently, though, it’s dynamite with scrambled eggs. It looks rancid, but apparently tastes like royalty.

Bluefin Tuna

Another very popular dish but madly priced is that of the Bluefin tuna. At close to $4,000 for a single pound of it, Bluefin is a very expensive product. It gets used in a lot of top meals and tends to be a very expensive add-on if you were to want it used in your food.

However, given the Bluefin tuna is a species getting close to extinction as it stands, it’s not just an expensive dish to eat – it’s an ethical hazard, too.

Densuke Watermelon

One of the most expensive items that we could find, though, is the Japanese Densuke watermelon. This item sold for over $6,000 at an auction in Japan, and became a huge talking point. This black watermelon isn’t rotten or anything like that – it’s a unique kind of Japanese fruit.

It might seem a bit nuts, but the Densuke watermelon is among the most expensive dishes that you could ever eat.

Foie Gras

Out of all the items we looked into, though, we found that Foie Gras – duck/goose liver – was among the most expensive. It’s extremely nice apparently, but it’s going to cost you a hell of a lot to eat if you want to try it out. Prices depend on where you go, but a 2lb Foie Gras would cost you around $150.

That might not sound like much considering the above prices, but keep in mind it’s a meal, not an ingredient like some of the above.

In a world where so many starve, it’s pretty wild that we have food that can cost as much as this, right?

We want to be better…So if you found a mistake in this article, please let us know